Data publikacji: 2 września 2019 | Data aktualizacji: 28 stycznia 2025 | 1 minuta czytania
Data publikacji: 2 września 2019 Data aktualizacji: 28 stycznia 2025 1 minuta czytania
Histeroskopia - na czym polega badanie?
W skrócie Histeroskopia jest endoskopową metodą diagnostyczno-terapeutyczną. Pozwala w małoinwazyjny sposób szczegółowo ocenić wnętrze jamy macicy, jak również usunąć nieprawidłowe zmiany w jej obrębie. Wykorzystywana jest w diagnostyce i leczeniu niepłodności, w przypadku zaburzeń miesiączkowych czy nawracających poronień.
Histeroskopia diagnostyczna i zabiegowa
W trakcie histeroskopii lekarz w bardzo dużym powiększeniu ocenia jamę macicy. Dzięki temu możliwe jest rozpoznanie wielu schorzeń, jak również nieprawidłowości. Tego rodzaju badanie określane jest histeroskopią diagnostyczną. Wykryte zmiany można także usunąć podczas zabiegu za pomocą mikronarzędzi. W takim przypadku mamy już do czynienia z histeroskopią zabiegową.
Histeroskop jest specjalistycznym przyrządem, składającym się z rękojeści sterującej narzędziami oraz wąskiej tulejki o średnicy kilku milimetrów. W tulei znajdują się kanały:
optyczny
narzędziowy.
Tor optyczny przesyła obraz z wnętrza jamy macicy na monitor. Dodatkowo w tulejce zamieszczone są przewody zasilające źródło światła, a także przewód do wtłoczenie specjalnego płynu, dzięki któremu zostaje delikatnie rozciągnięte wnętrze macicy, co poprawia widoczność w trakcie zabiegu. Przez kanał narzędziowy histeroskopu można wprowadzić do wnętrza jamy macicy mikronarzędzia m.in.:
nożyczki,
chwytaki.
Operator korzysta z nich, by pozyskać wycinki tkanki do badania histopatologicznego lub usunąć w całości wykryte zmiany.
Histeroskopia wykonywana jest zawsze po konsultacji z lekarzem, na jego zlecenie.
Histeroskopia – zabieg krok po kroku
Ekspert: dr hab. n. med. Cezary Grygoruk, specjalista ginekologii i położnictwa w jKlinice Bocian w Białymstoku. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności metodą in vitro.