Współdziałanie komórki jajowej i plemnika
Dzięki obecności czynnika aktywującego w plemniku, podczas zapłodnienia dochodzi do wzrostu stężenia wolnych jonów wapnia oraz ich oscylacji wewnątrz komórki jajowej, co jest niezbędne do jej aktywacji.
Czyli dokończenia podziału mejotycznego i utworzenia przedjądrzy, które są oznaką zapłodnienia. Odpowiedni przebieg oscylacji jonów wapnia jest niezbędny dla zapłodnienia i zainicjowania pierwszych podziałów komórkowych. Czasem jednak proces aktywacji nie przebiega prawidłowo. Zastosowanie specjalnego medium z jonoforem wapnia ma naśladować naturalne zjawisko i tym samym prowadzić do wzrostu stężenia jonów wapnia wewnątrz komórki jajowej, umożliwiając jej aktywację. Jonofory są cząsteczkami, które mają zdolność transportu jonów wapnia do wnętrza oraz w samej komórce jajowej.
Wskazania do aktywacji oocytów
Aktywację oocytów zaleca się parom u których odsetek zapłodnień był niski (poniżej 30%), co może być wynikiem:
- niedoboru czynnika aktywującego w plemnikach,
- zaburzeń w przebiegu procesów metabolicznych w komórce jajowej.
Wskazaniem do jej zastosowania jest nieprawidłowy wynik badania nasienia partnera, w szczególności gdy mamy do czynienia z teratozoospermią znacznego stopnia, kryptozoospermią lub gdy do ICSI wykorzystujemy plemniki pobrane na drodze biopsji jądra.
Metodę zaleca się również w przypadkach znacznego opóźnienia lub zatrzymania podziałów komórkowych zarodka w poprzednich cyklach. Aktywację oocytów wykonuje się po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym.
In vitro – jak poprawiać jakość komórek jajowych?
Ekspert: dr n. med. Tomasz Bączkowski, specjalista ds. diagnostyki i leczenia niepłodności z Kliniki Bocian w Szczecinie. Zajmuje się zapłodnieniem in vitro oraz andrologią.