Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów
Powrót do artykułów

Objawy PCOS - na co należy zwrócić uwagę?

W skrócie Charakterystycznymi dla PCOS objawami są nieprawidłowe cykle miesięczne, nadmiar hormonów męskich, jak również policystyczne jajniki. Zaburzenia mogą mieć różne nasilenie, wymagają dokładnego zdiagnozowania i prawidłowego rozpoznania, w tym wykluczenia innych podobnie przebiegających chorób.

Nieprawidłowe cykle miesięczne

Do głównych objawów zespołu policystycznych jajników zalicza się długie, nieregularne cykle miesięczne, a nawet ich brak. Niejednokrotnie nie dochodzi do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej gotowejdo zapłodnienia. U niektórych kobiet występuje także dłuższy zespół napięcia przedmiesiączkowego z towarzyszącymi wzdęciami, wahaniami nastroju czy bólami podbrzusza i pleców.

Hiperandrogenizm

Typowy dla PCOS jest także hiperandrogenizm, czyli nadmiar męskich hormonów w organizmie kobiety. Objawia się w badaniach laboratoryjnych lub w ocenie klinicznej pacjentki. Efektem tego zaburzenia jesthirsutyzm – nadmierne owłosienie typu męskiego m.in. na twarzy, klatce piersiowej lub ramionach. Co więcej kobiety mogą zmagać się z trądzikiem, łojotokiem czy też łysieniem.

Policystyczne jajniki

Swoisty dla PCOS jest także obraz USG jajników, na którym widać duże ilości drobnych pęcherzyków. W niektórych dojrzewa komórka jajowa, lecz często nie dochodzi do owulacji. Powoli pęcherzyki obumierają tworząc torbiele. Sam jajnik może mieć również większą objętość.

Niepłodność

Kobiety z zespołem policystycznych jajników niejednokrotnie doświadczają trudności z zajściem w ciążę, głównie w wyniku rzadkich owulacji lub ich braku. Zdarzają się problemy z donoszeniem ciąży, także z nawracającymi poronieniami.


Zaburzenia metaboliczne

Nieuzasadnione tycie, nadwaga, a nawet otyłość to również częsty problem pacjentek z PCOS. Wraz z rozwojem zespołu policystycznych jajników mogą też pojawiać się inne zaburzenia metaboliczne, w tym chociażby miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, insulinooporność czy cukrzyca.

Nie wszystkie wymienione objawy muszą występować u pacjentki ze zdiagnozowanym PCOS, jak również niektóre symptomy mogą być efektem zupełnie innych chorób.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90

Istotne jest indywidualne podejście do kobiety zmagającej się z PCOS, dokładne jej zdiagnozowanie i dobranie terapii adekwatnej do stanu zdrowia i potrzeb.

Powiązane artykuły

Co to jest zespół policystycznych jajników? Przyczyny PCOS

Zespół policystycznych jajników, w skrócie PCOS (ang. polycystic ovary syndrome), jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń endokrynologicznych wśród kobiet. Charakteryzuje się m.in. nieregularnymi cyklami miesięcznymi, nadmiarem androgenów oraz policystycznymi jajnikami. Szacuje się, że PCOS dotyka od 5 do 15% kobiet w wieku rozrodczym.