Niekomercyjne badanie kliniczne skierowane do pacjentek z rozpoznaną niepłodnością idiopatyczną
Badanie kliniczne METIN ma na celu ocenę wpływu interwencji leczenia metforminą na funkcję endometrium u kobiet z rozpoznaną niepłodnością idiopatyczną. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepłodność to niemożność zajścia w ciążę pomimo regularnego współżycia płciowego (2-3 razy w tygodniu) utrzymywanego powyżej 12 miesięcy, bez stosowania metod antykoncepcji. Niestety u części par chcących uzyskać ciążę zdarza się tak, że podczas diagnostyki przyczyna niepłodności jest nieuchwytna. Mamy wtedy do czynienia z niepłodnością idiopatyczną. Niepowodzenie w rozpoznaniu czynników uniemożliwiających poczęcie dziecka, przekłada się na brak leczenia farmakologicznego.
Funkcja endometrium
Dane literaturowe wskazują, że to właśnie nieprawidłowa funkcja endometrium, skutkująca jego obniżoną receptywnością, znacząco przyczynia się do niepowodzenia w uzyskaniu ciąży. Badania przedkliniczne sugerują, że metformina może mieć znaczenie terapeutyczne w przypadku niepłodności idiopatycznej. Ponadto, w badaniach klinicznych wykazano istotną statystycznie poprawę receptywności endometrium po terapii metforminą u pacjentek z zespołem policystycznych jajników.
Pełna nazwa badania klinicznego
„Randomizowane, kontrolowane, podwójnie zaślepione badanie kliniczne oceniające wpływ leczenia metforminą na funkcję endometrium u kobiet z rozpoznaną idiopatyczną niepłodnością”.
Ośrodki badawcze prowadzące badanie
- Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku – Poradnia Zdrowia Reprodukcyjnego
- Centrum Bocian Sp. z o.o. sp.k. w Białymstoku
Kryteria kwalifikacji
- Pacjentki w wieku ≥20≤40 lat.
- Brak wystąpienia ciąży przez okres minimum 12 miesięcy.
- Rozpoznanie idiopatycznej niepłodności.
- Brak stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji na 30 dni przed włączeniem do badania w trakcie oraz w trakcie badania.
Warto wiedzieć, że:
- Lekarz prowadzący badanie ostatecznie zdecyduje, czy pacjentka kwalifikuje się do udziału w badaniu.
- Udział w badaniu jest dobrowolny i w każdej chwili można z niego zrezygnować.
- Uczestniczki nie ponoszą żadnych kosztów związanych z badaniem.
Korzyści dla Pacjentki
Pacjentki zmagające się z niepłodnością idiopatyczną zostają objęte opieką i będą szczegółowo monitorowane w trakcie badania. Dzięki badaniu pacjentki uzyskają specjalistyczną pomoc od rozpoznania, poprzez procedurę terapeutyczną, aż do uzyskania ciąży.
Gdzie można się zgłaszać?
Kobiety zainteresowane uczestnictwem w badaniu klinicznym zachęcamy do kontaktu z:
- Ośrodkiem Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, ul. Jana Kilińskiego 1, także drogą mailową metin@umb.edu.pl lub dzwoniąc pod numer: +48 85 686 53 86.
- Kliniką Bocian w Białymstoku, ul. Akademicka 26, również telefonicznie +48 85 744 77 00 lub poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który znajduje się poniżej.
Niekomercyjne badanie kliniczne realizowane w ramach projektu finansowanego ze środków budżetu państwa od Agencji Badan Medycznych, numer Projektu 2021/ABM/03/00006