Wiedza

Wpływ palenia na płodność

Płodność kobiet w starciu z papierosami

Często słyszymy, że palenie jest szkodliwe. Jednak wiele kobiet sięgających po papierosy nie wie, z jakimi dokładnie konsekwencjami palenia w obszarze płodności powinny się liczyć, a złych efektów palenia jest naprawdę wiele. Substancje toksyczne zawarte w dymie papierosowym chociażby negatywnie wpływają na proces wzrostu i dojrzewania komórek jajowych, mogą ograniczyć ich zdolność do zapłodnienia. U kobiet palących papierosy częściej pojawiają się także cykle bezowulacyjne, w trakcie których nie może dojść do naturalnego poczęcia dziecka. Co więcej, nałóg prowadzi do zanikania pęcherzyków jajnikowych, a tym samym zmniejszenia rezerwy jajnikowej. Wdychane substancje chemiczne zaburzają też równowagę hormonalną, rozregulowują cykl miesięczny kobiety, prowadzą do znacznego obniżenia m.in. estradiolu, hormonu ważnego dla prawidłowego przebiegu cyklu owulacyjnego. Palenie także nie pozostaje obojętne dla procesu przekwitania. Kobiety regularnie sięgające po papierosy przechodzą zazwyczaj szybciej menopauzę w porównaniu do rówieśniczek, które nie są uzależnione od tytoniu.


Utrudnione zapłodnienie

Negatywnych aspektów palenia w obszarze kobiecej płodności, jest znacznie więcej. Warto chociażby wspomnieć, że w wyniku palenia zmianie ulega także konsystencja śluzu szyjowego, co utrudnia przemieszczanie się plemników do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Niestety szkodliwe substancje dostające się wraz dymem do organizmu kobiety mogą również uszkodzić rozwijający się zarodek, zanim zagnieździ się on w macicy, zwiększają także ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, jak i wystąpienia poronień oraz wad płodu.


Papierosy i męska płodność

Z kolei u mężczyzn palących papierosy obserwuje się gorsze parametry nasienia, zarówno w zakresie liczebności plemników, ich ruchliwości, jak i objętości ejakulatu. Nałóg może także powodować uszkodzenie materiału genetycznego plemników. W efekcie tego szanse zapłodnienia znacznie się zmniejszają. Wdychany dym tytoniowy wpływa też na funkcje seksualne mężczyzny, może prowadzić do zaburzenia erekcji, co bez wątpienia negatywnie oddziałuje nie tylko na życie seksualne pary, ale też starania o dziecko. Co więcej, warto też zaznaczyć, że w przypadku mężczyzn, których mamy paliły w trakcie ciąży, płodność również może być obniżona.

Trudno jest porzucić nałóg, jednak pary planujące mieć dziecko powinny to bezwzględnie zrobić, pamiętając przy tym, że nie ma bezpiecznego limitu wypalanych papierosów dziennie. Motywacją dla przyszłego taty i przyszłej mamy powinno być nie tylko własne zdrowie, ale przede wszystkim zdrowie dziecka, na które czekają.


Komentarze(0)