Wiedza

Test HBA a zapłodnienie in vitro metodą pICSI

Kwas hialuronowy a plemniki

Tylko w pełni dojrzałe plemniki mają zdolność wiązania z hialuronianem. Na główkach posiadają wówczas specjalne receptory - białka, które umożliwiają rozpoznanie i przyłączanie się do kwasu hialuronowego, który natomiast obficie otacza komórkę jajową. Jest to zatem cecha istotna z punktu widzenia procesu zapłodnienia, umożliwia bowiem rozpoznanie komórki jajowej i przenikanie plemnika do jej wnętrza.


Wskazanie do badania HBA

Test HBA wykonywany jest jako badanie uzupełniające do podstawowego badania nasienia w przypadku diagnostyki niepłodności, zwłaszcza idiopatycznej - o niewyjaśnionej przyczynie. Zalecany jest także mężczyznom z wysokim odsetkiem nieprawidłowo zbudowanych plemników oraz zaburzeniami jakości chromatyny plemnikowej. Wynik badania HBA pozwala także ustalić, czy wskazane jest, by para podeszła do procedury zapłodnienia pozaustrojowego za pomocą metody pICSI (ang. physiological ICSI). W przypadku testu HBA plemniki muszą wykazywać ruchliwość. Dlatego też nie przeprowadza się go u mężczyzn z ciężką asthenozoospermią, gdy w nasieniu nie występują ruchliwe plemniki. W trakcie badania pod mikroskopem zlicza się plemniki ruchome, które są związane i niezwiązane ze specjalną płytką pokrytą kwasem hialuronowym.


In vitro za pomocą pICSI

W technikach wspomaganego rozrodu można również używać specjalnych podłoży z kwasem hialuronowym i narzędzi pozwalających dokonać selekcji plemników o najlepszej jakości, wiążących się z hialuronianem. Taka metoda in vitro nosi nazwę pICSI i jest odmianą procedury ICSI, polegającej na docytoplazmatycznej iniekcji plemników. Zdolność wiązania z hialuronianem plemnik zachowuje zarówno po mrożeniu nasienia, jak i po preparatyce.


Test HBA oraz in vitro metodą pICSI są wykonywane w Klinice Bocian w Warszawie.


Komentarze(1)