Wiedza

Onkofertility – płodność w starciu z nowotworami

Kobieca i męska płodność w obliczu nowotworu

Płodność kobiet chorujących i podejmujących leczenie przeciwnowotworowe zależy od wielu czynników m.in. od wieku pacjentki, rodzaju kuracji, dawki podawanych leków czy miejsca poddanego radioterapii bądź operacji. W efekcie onkologicznego leczenia może dojść do zatrzymania wytwarzania komórek jajowych (oocytów), jak również wystąpienia przedwczesnej menopauzy w wyniku zniszczenia rezerwy komórek jajnikowych. Poza tym przebyta kuracja może uniemożliwiać zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka w śluzówce macicy i powodować problemy związane z donoszeniem ciąży.

Chemioterapia prowadzi do likwidacji komórek nowotworowych, jednak przy okazji niszczone są zdrowe komórki w tym męskie plemniki. Co więcej, nasienie mężczyzny po chemioterapii i radioterapii może być również uszkodzone genetycznie, dlatego po zakończeniu leczenia pacjenci muszą odczekać nawet lata zanim zaczną się starać o dziecko. Terapia onkologiczna może również skutkować problemami z erekcją, niejednokrotnie też radioterapia w okolicach jąder prowadzi do ich uszkodzenia, a jadra pełnią kluczową rolę w procesie spermatogenezy – tworzenia i dojrzewania plemników.

Mrożenie gamet w walce o płodność

W chwil zdiagnozowania nowotworu niewielu chorych myśli o posiadaniu w przyszłości dzieci, jednak niekiedy zamrożenie gamet jeszcze przed rozpoczęciem leczenia okazuje się jedyną szansą na poczęcie dziecka już po wyleczeniu. Warto, by lekarze onkolodzy informowali pacjentów, jakie konsekwencje dla płodności może mieć choroba nowotworowa i jej terapia medyczna oraz co mogą pacjenci zrobić dla zabezpieczenia się na wypadek wystąpienia niepłodności.

U mężczyzn mrożenie nasienia jest mniej skomplikowanym procesem w porównaniu do przebiegu tej procedury u kobiet. Mężczyzna nie musi być specjalnie do tego przygotowany, wystarczy 3-5 dniowa abstynencja seksualna. Oddane nasienie poddaje się w laboratorium badaniu i przygotowaniu do krioprezerwacji, a następnie za pomocą metody wirtyfikacji jest mrożone i bezpiecznie przechowywane nawet przez wiele lat w ciekłym azocie w temperaturze -196 stopni Celsjusza. Kiedy przyjdzie odpowiedni czas para może skorzystać z zamrożonego nasienia do przeprowadzenia inseminacji lub zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro.

W przypadku kobiet, pacjentka - jeżeli nie ma przeciwskazań medycznych - zanim rozpocznie leczenie onkologiczne poddawana jest stymulacji hormonalnej. Uzyskane komórki jajowe pobierane są podczas zabiegu punkcji jajników, a następnie mrożone - podobnie jak ma to miejsce w przypadku plemników. Na powodzenie procedury w przypadku kobiet duże znaczenie ma wiek, bowiem jakość komórek jajowych obniża się z upływem lat.

Konsultacje z lekarzem i niezbędne badania

Warto, by działania w zakresie zachowania płodności podejmowane były po konsultacji z lekarzem onkologiem, jak i specjalistą w zakresie leczenia niepłodności. Pod uwagę brany jest zarówno rodzaj nowotworu, leczenia onkologicznego, czas pozostały do rozpoczęcia terapii, jak i wiek pacjenta. W każdym przypadku mrożenia gamet (komórek jajowych, nasienia) pacjenci przed ich oddaniem są zobligowani również do wykonania badań w kierunku HIV, VDRL, wirusowego zapalenia wątroby i grupy krwi.

Komentarze(0)