Wiedza

Inseminacja

Inseminacja domaciczna

Najbezpieczniejszą, a zarazem najskuteczniejszą metodą inseminacji stosowaną standardowo w Klinice Bocian, jest inseminacja domaciczna (IUI – ang. intrauterine insemination). W trakcie tego zabiegu nasienie umieszczane jest bezpośrednio w jamie macicy.


Przygotowania do zabiegu

Zanim para podda się procedurze inseminacji niezbędna jest konsultacja ze specjalistą leczenia niepłodności oraz wykonanie badań diagnostycznych. Lekarz na podstawie wywiadu medycznego oraz wyników badań kwalifikuje parę do zabiegu.


- Wskazania do przeprowadzania inseminacji mogą być różne, pod uwagę brana jest sytuacja medyczna zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Zabieg ten stosowany jest najczęściej w przypadku obecności przeciwciał plemnikobójczych, słabej jakości nasienia, czy też zaburzeń ejakulacji u mężczyzny. Inseminacja może być także rekomendowana, gdy występują nieprawidłowości natury anatomicznej, zaburzenia owulacji lub zdiagnozowana jest endometrioza we wczesnym stadium. Przeprowadzana jest również u par zmagających się z niepłodnością idiopatyczną, kiedy nie można ustalić przyczyn utrudniających uzyskanie ciąży

- tłumaczy dr n.med. Grzegorz Mrugacz ginekolog, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian.


Zgodnie z wymogami ustawowymi, przed wykonaniem procedury inseminacji pacjenci muszą mieć oznaczoną grupę krwi, aktualne wyniki badań w kierunku HIV, VDRL, wirusowego zapalenia wątroby, chlamydii, w przypadku kobiet dodatkowo toksoplazmozy, różyczki oraz posiadać wynik cytologii i biocenozy pochwy. W wielu przypadkach wskazane jest dodatkowo wykonanie badania drożności jajowodów. Inseminację można przeprowadzić w przebiegu naturalnego cyklu miesięcznego kobiety pod warunkiem, że nie stwierdzono zaburzeń owulacji. Jeśli istnieją jednak wątpliwości co do występowania prawidłowej owulacji, stosuje się kontrolowaną stymulację jajników hormonami przed wykonaniem zabiegu inseminacji. Stymulacji farmakologicznej towarzyszy monitoring owulacji za pomocą badań USG i oznaczeń hormonów płciowych (zazwyczaj jest to: estradiol, LH, progesteron). Kontrolowana stymulacja ma na celu uzyskanie w jednym cyklu od 1 do 3 pęcherzyków jajnikowych. Gdy osiągną one odpowiednią wielkość (co najmniej 18-20mm) pacjentka otrzymuje zastrzyk indukujący owulację, która występuje po 24-36 godzinach od podania leku, wówczas wykonywana jest inseminacja.


Przebieg inseminacji

W dniu inseminacji partner około 2 godziny przed planowanym zabiegiem oddaje nasienie, które następnie poddawane jest w laboratorium wysokospecjalistycznej obróbce. Stosowana jest ściśle określona procedura przygotowania nasienia do zabiegu z pomocą specjalnych płynów (mediów), odwirowywania i inkubacji, co pozwala na selekcję plemników o najwyższym potencjale zapładniającym oraz wyeliminowanie z nasienia czynników mogących spowodować reakcję immunologiczną organizmu kobiet. Zabieg inseminacji przypomina zwykłą wizytę ginekologiczną kontrolną, jest małoinwazyjny i nie powoduje większych dolegliwości niż zwykłe pobranie cytologii. Do pochwy lekarz wprowadza wziernik i umieszcza miękki, plastyczny cewnik (kateter), poprzez który wstrzykuje się około jednego mililitra odpowiednio spreparowanego wcześniej nasienia. Pacjentka po zabiegu pozostaje na fotelu ginekologicznym w pozycji leżącej jeszcze około 10 minut. Wskazane jest, żeby kobieta po inseminacji prowadziła spokojny tryb życia, unikała wysiłku fizycznego i stresu. Sporadycznie u pacjentki może wystąpić nieznaczny dyskomfort podbrzusza, stan zapalny lub plamienia. Po około 14 dniach można wykonać test ciążowy z krwi- β-HCG , aby ustalić czy doszło do zapłodnienia.


Skuteczność inseminacji

Statystyki skuteczności inseminacji wahają się od 5 do 25 proc, w zależności od indywidualnej sytuacji medycznej pacjentów. Najwyższą skuteczność uzyskuje się po podjęciu od trzech do sześciu prób inseminacji. Zabiegi można wykonywać w następujących po sobie cyklach miesięcznych. Jeżeli kolejne próby inseminacji nie przynoszą efektu do rozważenia pozostaje zapłodnienie za pomocą in vitro.


Inseminacja z nasieniem dawcy

W przypadku par heteroseksualnych istnieje możliwość przeprowadzenia inseminacji z wykorzystaniem nasienia dawcy. Jeżeli para nie jest małżeństwem, mężczyzna podchodzący ze swoją partnerką do inseminacji z nasieniem dawcy będzie musiał wcześniej podpisać oświadczenie w Urzędzie Stanu Cywilnego, w którym zadeklaruje, że zostanie ojcem dziecka.


Komentarze(0)