Wiedza

In vitro z pomocą dawczyni

Wskazania do skorzystania z komórek dawczyni

Z komórek jajowych dawczyń mogą skorzystać pary, w przypadku których partnerki nie mają własnych oocytów, bądź posiadają niewystarczającej jakości komórki jajowe, by mogło dojść do zapłodnienia lub prawidłowego rozwoju zarodka. Niejednokrotnie za ten stan odpowiadają przebyte terapie onkologiczne, zaburzenia genetyczne, czy też przedwczesne wygasanie czynności jajników. Wskazaniem do skorzystania z komórek jajowych dawczyni mogą być również wielokrotne poronienia lub nieudane próby zapłodnienia pozaustrojowego.


Zostać dawczynią

Dawczyniami komórek jajowych zostają młode, w pełni zdrowe kobiety. Zanim zostaną zakwalifikowane do programu dawstwa komórek jajowych przechodzą szczegółowe badania sprawdzające stan ich zdrowia. Muszą mieć prawidłowe wyniki m.in. cytologii, hormonów, morfologii, badań w kierunku chorób zakaźnych, czy też kariotypu. Ponadto przeprowadzany jest również wywiad w kierunku chorób genetycznych, zaburzeń neurologicznych i psychicznych. Wskazana jest również konsultacja psychologiczna. Dopiero pozytywne przejście całego procesu kwalifikacyjnego pozwala kobiecie zostać dawczynią komórek jajowych. W odpowiednim czasie poddawana jest stymulacji hormonalnej, w trakcie której dochodzi do wzrostu i dojrzewania kilku, czasem kilkunastu komórek jajowych. Pobierane są w wyznaczonym terminie za pomocą punkcji jajników. Jest to krótki, bezbolesny zabieg, wykonywany w pełnym znieczuleniu.


Jak wygląda procedura IVF z komórką dawczyni?

Para korzystająca z biorstwa komórek jajowych uzyska informacje na temat cech fenotypowych dawczyni, której dane pozostaną jednak anonimowe. Odpowiednia dawczyni wybierana jest na podstawie m.in. grupy krwi, koloru oczu, włosów, wzrostu, wagi czy budowy ciała. Procedura in vitro może być przeprowadzana zarówno z bezpośrednio pobranych komórek jajowych dawczyni, jak i mrożonych oocytów. Zostaną one połączone z plemnikami partnera w warunkach laboratoryjnych. Transfer zazwyczaj jednego lub dwóch zarodków może odbyć się podczas cyklu naturalnego biorczyni lub wspomaganego za pomocą stymulacji hormonalnej. W tym drugim przypadku pacjentka otrzymuje odpowiednie preparaty hormonalne mające na celu przygotowanie błony śluzowej macicy – endometrium - do zagnieżdżenia się zarodka. Następnie po ok. 14 dniach od transferu pacjentka powinna wykonać test ciążowy w postaci badania krwi dla oznaczenia poziomu beta hCG. W przypadku, gdy w procesie zapłodnienia powstała większa liczba zarodków wówczas są one poddane procesowi wirtyfikacji, czyli zamrożenia w celu wykorzystania ich w przyszłości.Więcej o programie in vitro z komórkami jajowymi anonimowej dawczyni w Klinice Bocian:
https://klinikabocian.pl/oferta/in-vitro-z-komorka-dawczyni


Komentarze(0)