Wiedza

Badanie fragmentacji DNA plemników

Kontrola chromatyny plemnikowej

Jądro komórkowe plemnika zawiera substancję zwana chromatyną plemnikową, w skład której wchodzi przede wszystkim DNA – materiał genetyczny. Prawidłowość budowy DNA nie jest sprawdzana podczas standardowego badania nasienia. W tym celu dokonuje się badanie uzupełniające w celu oceny chromatyny plemnikowej np. za pomocą metody halosperm.


Wskazania do badania

Do sprawdzenia fragmentacji DNA plemników mogą skłaniać nieprawidłowe wyniki nasienia. Badanie pozwala zweryfikować, czy to właśnie zaburzenia genetyczne odpowiadają za słabą budowę i ruchliwość plemników. Utrzymujące się w normie parametry nasienia nie dają jednak gwarancji, że chromatyna plemnikowa jest również prawidłowa, bowiem i w takim przypadku mogą pojawiać się zaburzenia w materiale genetycznym. Badanie fragmentacji DNA plemnika może być zalecone w przypadku niepłodności idiopatycznej (o niewyjaśnionych przyczynach), pojawienia się nieprawidłowych wyników morfologii, czy też nawracających poronień.


Powody uszkodzenia DNA plemników

Za złe wyniki fragmentacji DNA plemników mogą odpowiadać mutacje genów, jak i zaburzenia chromosomowe powstałe na etapie procesu tworzenia plemników (spermatogenezy). Przyczyniać się do nich może stres, jak również czynniki zewnętrzne np. narażenie jąder na wysokie temperatury, promieniowanie, kontakt z niesprzyjającymi zdrowiu substancjami chemicznymi czy też toksycznymi pochodzącymi z otoczenia. Negatywny wpływ na materiał genetyczny plemników mogą mieć również choroby m.in. związane z wysoką temperaturą ciała, nowotwory jądra, leukocytospermia. Podejmując leczenie problemów z chromatyną plemnikową powinno się rozpocząć od wyeliminowania z życia czynników mogących mieć na nią szkodliwy wpływ, warto również wprowadzić do diety produkty bogate w antyoksydanty.


Przygotowanie do badania i wyniki

Przygotowania do badania fragmentacji DNA plemników są podobne, jak w przypadku ogólnego badania nasienia. Zalecane jest zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej przez 3-5 dni. W tym czasie nie należy spożywać alkoholu, wskazane jest również unikanie palenia papierosów oraz nadmiernego wysiłku fizycznego. Badania nasienia nie powinno także przeprowadzać się w trakcie antybiotykoterapii i co najmniej do 10 dni po jej zakończeniu. Badania halosperm można wykonać w Klinikach Bocian w Warszawie i Katowicach, nasienie oddaje się do sterylnego pojemniczka w specjalnym intymnym pokoju, skąd niezwłocznie trafia do laboratorium. Wynik dostępny jest po jednym dniu. Jeżeli procent plemników z nieprawidłową strukturą chromatyny DNA wynosi poniżej 15% oznacza to prawidłowy wynik. W przypadku, gdy nasienie wykazujące 15-29% plemników z defektami genetycznymi wówczas zdolność do zapłodnienia jest obniżona. Wynik powyżej 30% wskazuje na duże nieprawidłowości w zakresie budowy DNA plemników, co może znacznie utrudnić zapłodnienie komórki jajowej, jak również prawidłowy rozwój zarodka.


Badanie fragmentacji DNA plemników – halosperm – wykonywane jest w Klinice Bocian w Warszawie i Katowicach.


Komentarze(2)


Tomaszcer

2018-08-13 12:21:48

U mnie fragmentacja DNA wynosi 73%. Ilość plemników po 17 dniach abstynencji 13mln. 1% o budowie prawidlowej.

Odpowiedz

Tomaszcer

2018-08-13 12:24:02

A w przypadku 4 dni abstynencji 3.8 mln i tez 1% o budowie prawidlowej.