Aktualności

Czerwiec 21, 2017


pierwsza wizyta

O tym, że warto się badać przekonali się mężczyźni, którzy dotychczas wzięli udział w akcjach kampanii „Płodny Polak”. Wielu z nich upewniło się, że ich nasienie jest w dobrym stanie. Jednocześnie spora grupa dowiedziała się również, że coś niepokojącego dzieje się z ich plemnikami. Dzięki tej informacji mogą odpowiednio wcześnie podjąć działania, przeprowadzić bardziej szczegółową diagnostykę, czy też rozpocząć leczenie.

 

Oligospermia – zagrożenie dla płodności

Zdrowy mężczyzna posiada od 15 do 300 mln plemników w 1 ml ejakulatu. Tymczasem liczba plemników u blisko co trzeciego mężczyzny przebadanego w ramach zeszłorocznej kampanii „Płodny Polak” była poniżej normy przyjętej przez WHO. Wynik badania poniżej 15 mln plemników w 1 ml nasienia świadczy o oligospermii, schorzeniu będącym najczęstszą przyczyną męskiej niepłodności. Może mieć ono wymiar łagodny (10-15 mln plemników/ml), umiarkowany (5-10 mln plemników/ml), jak i ciężki (0-5 mln plemników/ml). W przypadku, gdy w nasieniu znajdują się tylko pojedyncze plemniki, oznacza to kryptozoospermię, zaś całkowity ich brak azoospermię. Leczenie oligospermii zależy od przyczyn jej powstania, jak i stopnia zaawansowania. Stosowane są zarówno metody chirurgiczne, farmakologiczne, jak i metody wspomaganego rozrodu.

 

Bezpłatna kontrola męskiej płodności

Szacuje się, że niepłodność dotyka już nawet co piątą parę w Polsce. W równym stopniu za ten problem odpowiada czynnik żeński i męski. Kluczowym działaniem w kwestii diagnostyki płodności u mężczyzn jest badanie nasienia, które można wykonać bezpłatnie w ramach wakacyjnej akcji kampanii „Płodny Polak”. Żeby skorzystać z badania należy zarejestrować się wcześniej telefonicznie w wybranej placówce Kliniki Bocian: w Katowicach tel. 32 701 04 60, w Warszawie tel. 22 300 50 90, w Białymstoku tel. 85 744 77 00. Liczba miejsc jest ograniczona.

Przygotowując się do badania mężczyźni powinni pamiętać o zachowaniu wstrzemięźliwości seksualnej przez 3-5 dni. Nie wskazane jest w tym czasie spożywanie alkoholu, palenie papierosów, ani nadmiar wysiłku fizycznego. Badania nasienia nie powinno się także przeprowadzać w trakcie antybiotykoterapii i co najmniej do 10 dni po jej zakończeniu. Przestrzeganie tych zasad pozwala na uzyskanie wiarygodnego wyniku. Kliniki Bocian dysponują specjalnymi intymnymi pokojami, gdzie można oddać nasienie do sterylnego pojemniczka, skąd niezwłocznie trafi do laboratorium. Wynik można już odebrać po 3 godzinach.

 

Podczas akcji bezpłatnych badań nasienia zrealizowanych w ramach kampanii „Płodny Polak” w lipcu i listopadzie 2016 roku przebadanych zostało w Klinice Bocian 262 mężczyzn.

Więcej informacji o kampanii Płodny Polak można znaleźć na stronie www.plodnypolak.pl