Data aktualizacji: 20 listopada 2023
2 minuty czytania
Wpływ snu na płodność
W skrócie Odpowiednio długi sen, trwający od siedmiu do ośmiu godzin w ciągu nocy, może mieć korzystny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie w tym również płodność.
W skrócie Odpowiednio długi sen, trwający od siedmiu do ośmiu godzin w ciągu nocy, może mieć korzystny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie w tym również płodność.
Nawyki i codzienna rutyna związana ze snem łączy się z prowadzonym stylem życia, przyzwyczajeniami żywieniowymi, podejmowaną aktywnością fizyczną, które również wpływają na płodność. Istotna jest zwłaszcza właściwa dawka snu w ciągu doby, okazuje się bowiem że nie powinien on być ani zbyt długi, ani zbyt krótki, ważna jest również jego jakość.
Z badań naukowców z Korei Południowej przedstawionych na spotkaniu „American Society for reproductive Medicine w Bostonie” wynika, że kobiety śpiące od siedmiu do ośmiu godzin na dobę mają większe szanse na zajście w ciążę. W badaniu wzięło udział 656 kobiet, które poddały się in vitro. Okazało się, że uczestniczki, które spały nocą prawidłową liczbę godzin, miały o 25% większe szanse na powodzenie procedury zapłodnienia pozaustrojowego, w porównaniu do tych które przesypiały ponad dziewięć godzin oraz o 15% większe szanse wobec kobiet śpiących mniej niż siedem godzin.
Wprawdzie badanie dotyczyło kobiet mających zabieg in vitro, ale eksperci sugerują, że wnioski z niego płynące można również odnosić do wszystkich kobiet starających się o dziecko. Tym samym rekomendują zadbać o zdrowy sen już na trzy tygodnie przed planowanymi próbami poczęcia dziecka. Co więcej niektórzy naukowcy twierdzą, że ilość snu może mieć wpływ na poziom hormonów związanych z kobiecą płodnością m.in.:
Skontaktuj się z naszym specjalistą
Zapewnienie organizmowi wystarczającej ilości snu jest również ważna z punktu widzenia mężczyzn i ich płodności. Jak wskazują naukowcy z Danii na łamach „American Journal of Epidemiology” mężczyźni, którzy śpią za mało mogą mieć obniżoną jakość nasienia. W badaniu przeprowadzonym na grupie blisko tysiąca młodych, zdrowych mężczyzn zaobserwowano, że jakość nasienia była o 29% niższa u tych, którzy spali zbyt małą liczbę godzin, w porównaniu do mężczyzn poświęcających na sen odpowiedni czas. Niedobór snu może bowiem mieć wpływ na poziom testosteronu, odgrywającego istotną rolę w procesie spermatogenezy.
Żeby sen przynosił korzyści należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim nie ograniczać i nie przesadzać z długością snu:
Należy też powstrzymać się od spożywania posiłków na około trzy godziny przed położeniem się do łóżka. Warto zadbać o przewietrzenie sypialni i o utrzymanie właściwej temperatury i nawilżenia pomieszczenia. Dodatkowo postarać się nie stresować, by nie mieć trudności z zaśnięciem i zwiększyć swoje szanse na spokojny, głęboki, niczym nie przerywany sen gwarantujący wypoczynek.